נראו לאחרונה
 
 
מדריך הכדורסל השלם לעונת 1998/99    מדריך הכדורסל השלם לעונת 1998/99
לפרטים נוספים
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
   
  
 
 
 
 
 
 
 
 
איש הזאב

בדומה לשאלה המיתולוגית "כיצד נברא העולם?", גם לסיפורים העומדים מאחורי כינויים של שחקנים יש כמה וכמה גרסאות. ואפילו עוד כמה.

הרעיון המקורי היה לא רק להסביר את הסיבות לכינויים, אלא גם לגלות מהיכן צצו ומהו מקורם. בעניין הזה הושגה הצלחה חלקית בלבד, שכן היו לא מעט מקורות שביקשו להישאר בעילום שם, או בתרגום חופשי: אבדו עקבותיהם, כשאפילו הכלי המדהים הזה, האינטרנט, נותר חסר אונים.

ברשימה זו יש המון כינויים מוכרים וגם, כמעט בוודאות, כינויים שעליהם תשמעו בפעם הראשונה כי איזה שמוק בטלוויזיה אמר וזה נשאר דחקה של המעגל הקרוב למושא הכינוי (או משהו בסגנון הזה).

חלק מהכינויים קצרים, חלקם ארוכים, חלקם מוזרים, חלקם טיפשיים וחלקם ממש, אבל ממש טיפשיים. ותהיו מוכנים נפשית: אתם עומדים לפגוש הרבה סבים וסבתות, דודים ודודות, וסתם הורים שנטרפה עליהם דעתם או שנחנקו באמצע האוכל ויצא להם שם הזוי, שנדבק כמו מסטיק לחייו של בנם המסכן.

בנוסף, בגלל שחלק גדול מעבודת המחקר התבצעה בסייבר-ספייס – ושם, כידוע, גם יש לא מעט שטויות – יכול בהחלט להיות שנפלה טעות בפירוש כזה או אחר של כינוי. היה ניסיון כן להסתמך רק על מקורות שנראים אמינים ולהצליב כמה שיותר, אבל אם אתם מכירים מקור רשמי לפיו קיים כינוי אחר, או פירוש שונה לכינוי – אתם מוזמנים לתקן את המעוות על ידי משלוח הערה לתיבת המייל הנשיאותית הקבועה בלינק המכובד 'דבר אלי יפה'.

ישנם גם כינויים שלא נכללו ברשימה: למשל, קיצורי שמות ("פיפ"), ראשי תיבות (KJ) ועוואנטות (CP3 או CB4), או כל מיני "ביג" למיניהם ("ביג זי"). אלה לא כינויים רציניים. זו עצלנות, יו נואו. כרגע מדובר בניסיון לקבץ כל כינוי של כל שחקן שכף רגלו דרכה ל-NBA, אפילו היה הפושטק ביותר. לא פשוט, אבל היי – גם לחיות עם כינוי כמו "Pig" זה לא פיקניק.

א     ב     ג     ד     ה     ו     ז     ח     ט     י     כ     ל     מ     נ     ס     ע     פ     צ     ק     ר     ש     ת    
אייברסון, אלן - The Answer

ברגע שחתם על חוזה אימוץ עם "ריבוק", עם כניסתו ל-NBA, הפך אייברסון בין לילה להיות "התשובה". אף אחד לא באמת מבין עד היום מה לכל הרוחות הייתה השאלה, אבל התשובה היא ברורה: אלן אייברסון.

ארווינג, ג'וליוס – Doctor J

אחד הכינויים עם הכי הרבה גרסאות סותרות המנסות להסביר את מקורו. לפי גרסה אחת, אמא שלו תמיד רצתה שיהיה רופא, והכינוי הזה הוא סוג של פיצוי; לפי גרסה שנייה, ג'וליוס הצעיר כינה חבר ללימודים בשם "פרופסור", שגמל לו בכינוי "דוקטור", מה שתפס חזק אצל החבר'ה; לפי גרסה שלישית, הוא קיבל את הכינוי בעקבות צורת משחקו, שהייתה כמעט מדעית

אילו, קרייג – Eggs

חברו לקבוצה ביוסטון, ג'ון לוקאס, היה מתערב אתו באימונים על ארוחות בוקר. אילו היה מפסיד ברוב המקרים.

איבקה, סרג' - Iblocka

האוהדים העניקו לקפצון האנושי הזה את השם, שדי מסביר את עצמו.

ארינאס, גילברט – Agent Zero ,Hibachi ,Land-Lord

הכינוי הראשון הוא במקור שם של דמות קומיקס העשויה ללא חת, מה גם שזה מסתדר היטב עם מספר הגופייה של ארינאס. בנוסף ארינאס בחר את הסיפרה 0 כי מאמנו בגיל צעיר הגדיר כך את סיכוייו להגיע ל-NBA. ה-"היבאצ'י" זה בעצם הכינוי שארינאס נתן לזריקה שלו, שכמו מכשיר החימום בעל אותו השם, מתלהטת בקלות וביעילות. עד מהרה הפכה המילה הקליטה גם לכינוי שלו עצמו. גם את הכינוי "בעל הבית" ארינאס העניק לעצמו בבלוג שלו, אחרי שגילה כי הוא משכיר את אחד מהבתים שלו לחברו לקבוצה, ניק יאנג.

איסל, דן – The Horse

קיבל את הכינוי בזכות כושרו, סיבולתו ומוסר עבודתו. סוס עבודה אמיתי היה איסל, שכמעט ולא החמיץ משחקים במהלך הקריירה: הוא בילה 15 עונות ב-NBAABA וב-, ושיחק בלא פחות מ-1218 משחקים מתוך 1242 אפשריים. שניים נוספים שחולקים עמו את הכינוי הם הארי גאלאטין (ששיחק בליגה לפניו) וטרוי מרפי, שמשוטט ב-NBA בימים אלה ממש.

אינגליש, אלכס – The Blade

למעלה מ-25 אלף נקודות בקריירה מאשרות שמשחקו אכן תמיד היה חד, כפי שמעיד כינויו.

אולאג'ואן, האקים - The Dream

מסוג הכינויים שכולם מכירים אבל אף אחד לא באמת יודע לומר מה המקור שלהם. ההשערה הטובה ביותר היא שבמהלך אימון בתיכון, אולאג'ואן קטף ריבאונד, רץ את כל המגרש, וקינח בדאנק קליל. תנועותיו החתוליות והקלות שבה ביצע אולאג'ואן את המהלך, גרמו למאמן לפלוט בהשתאות "זה נראה כמו חלום". אגב, גם דין ממינג'ר, שחקן הניקס בשנות ה-70, החזיק בכינוי החלומי ("Dean The Dream"), כמו גם האשים ת'אביט ("Hasheem the dream"), שרצה לתת בכבוד לאולאג'ואן ועד כה לא כל כך מצליח.

אנדרסון, ווילי – Chill

ההשערה הרווחת היא שהכינוי הגיע מכיוון שהבחור היה שחקן "קול", ולא נלחץ במצבים קשים.

אלכסנדר, ויקטור – Big Softy

כינוי שניתן לו על שום היותו שחקן שלא כל כך אוהב "ללכלך" את הידיים באלמנטים שוליים במשחק, כגון ריבאונד, הגנה ומגע פיזי באופן כללי. האמת, שדווקא הכינוי הלא רשמי שנתן לו פיני גרשון ("שודד עם טריינינג", בגלל הסכומים המופרזים שדרש מהנהלת מכבי ת"א עבור הארכת חוזהו), הוא הברקה גדולה יותר.

אנדרסון, כריס – Bird-Man

קיבל את הכינוי אחרי שבסיום כל דאנק הוא שילב זרועותיו ונופף בהן משל היה ציפור (זה נראה מטופש בדיוק כמו שזה נשמע). בסוף הבינו שהוא פשוט היה מסומם כל הזמן הזה, והעיפו אותו מהליגה, רק כדי לראות אותו חוזר לקדנציה נוספת.

אלדריג', למרכוס – L-Train
קיבל את הכינוי ממאמנו בטקסס, ריק בארנס, שרצה לתאר את אופי משחקו הנחוש והאינטנסיבי של אלדריג', שכמו רכבת, דוהר וקשה לעצור אותו. גם ליונל סימונס, הפורוורד הסימפטי של סקרמנטו בשנות ה-90, קיבל את הכינוי הזה, כמו גם ליונל הולינס. רכבת נוספת, ואחת הראשונות, היה ארטיס גילמור ("A-Train").
אודם, למאר – Candyman
האיש חולה על מתוקים, ואף טען בעבר כי משחקיו הטובים ביותר הגיעו אחרי שבלס מאכלים עתירי סוכר בארוחת בוקר. גם מייקל אולוואקנדי זכה לכינוי הזה, אבל באופן אירוני, הוא האכיל את הקבוצות בהן שיחק בעיקר במרורים.
ארציבלד, נייט – Tiny
ארצ'יבלד, מטוס סילון לא קטן בשנות ה-70, הוא דור המשך לכינוי אותו ירש מאביו (אותו כינו "ביג-טייני", למרות כל המשמעויות הסותרות הכרוכות בכך).
אוגמון, סטייסי – Plastic Man
קיבל את הכינוי כששיחק במכללת UNLV. הבחור האלסטי הגיע כמעט לכל כדור, תוך שהוא מנצל מוטת ידיים ארוכה וזריזה במיוחד.
ארתור, דרל – Shady
קיבל את הכינוי בתיכון, נגזרת מ"סלים שיידי", הלוא הוא אמינם. מסתבר שלראפר הלבן הייתה השפעה רבה על דרל הצעיר, שהיה דופק נאמברים וטוען באוזניי חבריו שהוא הסלים שיידי האמיתי.
אליסון, פרוויס – Never Nervous Pervis
קיבל את הכינוי כשהיה פרשמן במכללת לאוסוויל מעלם חמודות ששיחק איתו בקבוצה, העונה לשם מילטון וואגנר. וואגנר קרא לו כך כי אליסון תמיד היה שומר על קור רוח, וכמעט אף פעם לא היה מתעצבן או יוצא מכליו. יש לציין כי ב-NBA הוא כבר קיבל כינויים הרבה יותר משעשעים: "Out-Of-Service Pervis", אותו קיבל מדני איינג', ששיחק איתו בסקרמנטו, וזאת בעקבות נטייתו להיפצע בכל שעה עגולה. כינוי מבדח נוסף היה ""Makes Me Nervous Pervis, וזאת בזכות סגנון משחקו, שהפך במהרה מקר רוח לאדיש במיוחד.
אאוטלו, צ'ארלס – Bo
אמא של אאוטלו העניקה לו את הכינוי כשהיה צעיר. עד היום הוא לא בדיוק יודע להסביר למה.
אייבי, רויאל – Cheese
כששיחק באטלנטה, חבריו לקבוצה קראו לו כך על שם הסצנה המפורסמת של ג'ון טרבולטה וסמואל ג'קסון בסרט "ספרות זולה" ("Royal with cheese…").
אנדרסון, קני – Chibbs
אחד הסיפורים ההזויים. כשהיה תינוק, אימו רצתה להחמיא ללחייו הדורשות ליטוף, אבל מכיוון שהייתה באמצע הביס, במקום "Cheeks" (לחיים) יצא לה "Chibbs", שם שרודף את אנדרסון עד היום.
אטקינס, קנת' – Chucky
כינוי שירש מאביו, שקיבל אותו בעצמו כששיחק באיזשהו קולג' נידח.
אלסטון, ראפר – Skipp 2 My Lou
כינוי שקיבל על מגרשי הסטריטבול בניו יורק, עליהם גדל, בעקבות נטייתו הביזארית לדלג תוך כדי כדרור.
אלן, ריי – Jesus Shuttlesworth
שם הדמות אותה גילם בסרטו של ספייק לי מ-1998, "He Got Game".
אוואנס, מוריס – Herschel Walker
כינוי שקיבל מלמאר אודם בזמן ששיחק בלייקרס. אודם החליט שמוצקיותו של אוואנס דומה לזו של שחקן פוטבול, ולכן קרא לו בשמו של שחקן ה-NFL לשעבר ומומחה אומנויות לחימה.
אוואנס, טייריק – Too Easy
כינוי עמו הגיע ל-NBA, ושבא לטעון שהכישרון שלו כל כך גדול שדברים קלים לו מדי. עד עכשיו, הכי קל לו לחרב התקפות (נראה מתי יגיע הזמן למחוק את ההערה הזו). הכינוי הזה הוא גם דרך נוספת להציג את השם טייריק אוואנס בארשי תיבות.
אוגוסטין, די. ג'יי – Nacho Libre
קיבל את השם מחבריו לקבוצה בשארלוט הודות לבידור שהוא עושה מהם בחדר ההלבשה, כמו גם בגלל השפם המטופח שלו. מי שראה את הסרט של ג'ק בלאק, בעל אותו שם, מבין.
אלינגטון, וויין – The Duke
דיק ויטאל העניק לו את הכינוי בימיו במכללה, על שם דיוק אלינגטון, המלחין/פסנתרן.
ארדן, סמיח – Semih Automatic
חברו לקבוצה גלן דייויס החליט לקרוא לו כך אחרי שארדן נתן הופעה מרשימה של נקודה לדקה במשחק קדם העונה הראשון שלו במדי הסלטיקס.
אוניל, שאקיל – Diesel ,The Big Aristotle, Superman, Shaq-Attack, Big Cactus, "Big Shamrock, Big green mile
בחור גדול שאקיל, צריך הרבה כינויים. יש עוד, אגב, אבל למי יש כוח לרשום כל פיפס שפולט שאקיל על עצמו? אז ככה: דיזל זה על שם המנוע המאסיבי והחזק ששאקיל הוכיח כי הוא דומה לו, עת כופף, כתש והרס כליל מספר סלים ברחבי הליגה, עליהם ניתלה כשהיה צעיר וכוחו עוד היה במותניו; אריסטו הגדול זה על שם אמרות השפר של האיש, שלפי דעתו הצנועה מקבילות בחוכמתן לתובנות אליהן הגיע הפילוסוף היווני הנודע. סופרמן זה על שם הדמות המפורסמת, אין צורך להכביר; "שאק-אטאק" נשמע טוב ומבוסס על שארק-אטאק וקשור למיאמי (כולל לקבוצת השארקס מסרטו של אוליבר סטון, שההודעה הנ"ל התנוססה על מרקעיה לאחר כל טאצ'-דאון), ה"ביג קקטוס" הגיע אחרי המעבר שלו לפיניקס-אריזונה משופעת הקקטוסים, וה"ביג שאמרוק\ביג גרין מייל" אחרי המעבר לבוסטון.
אליוט, שון –Ninja
אוהדי הספרס העניקו לו את הכינוי בעקבות מעשי הגבורה שלו בפלייאוף 1999, שהסתיים באליפות ראשונה למועדון - וזאת חרף העובדה ששיחק עם מחלת כליות קשה באותו זמן.
אדוארדס, תיאודור –Blue
איזו סיבה טיפשית לכינוי. כשהיה עולל פעוט, אדוארדס בלע עצם לא מזוהה, החל להיחנק, ועור פניו עטה גוון כחול. במקום להדחיק את הטראומה, בני משפחתו בחרו להנציח את אוזלת ידם לעד ולעולמי עולמים. לא מובן העסק.
ארטסט, רון –The Straightjacket
הכינוי הפחות נפוץ מ"רון-רון", ושמשלב בין העובדה שהאיש פסיכי על כל הראש לבין יכולתו ההגנתית, מכיוון שהמתקיף נכבל על ידו כמו בתוך כתונת משוגעים.
ארמסטרונג, הילטון – Hungry Hungry Hilton
כינוי שמרמז על תיאבון בריא, גם לאוכל וגם לניצחונות. מי שאחראי על הכינוי הוא ראשאד אנדרסון, השף הלא רשמי של השחקנים במכללת קונטיקט, שאחרי משחק טוב במיוחד של ארמסטרונג אמר "הבחור נראה רעב. יש מצב שאבשל בשבילו הערב".
אלסון, פרנסיסקו – Geico
הכינוי ניתן לו בזמן הקדנציה שלו בדנבר, והדעות חלוקות לגבי מי האשם הישיר בו, המאמן ג'ורג' קארל או מרכוס קמבי, אותו החליף מהספסל. "גייקו", אגב, היא פוליסת ביטוח במחיר מבצע.
אנתוני, ג'ואל – "The Pelican"
סנטר מיאמי קיבל את הכינוי הנאה ("השקנאי") מחברו לקבוצה לשעבר, מרכוס בנקס, שהחליט שהוא "כמו ציפור גדולה שמרחפת באזור הצבע וחוסמת זריקות בכל מקום".
אפללו, אארון – Afflalo Creed, Snowflake
עוד כששיחק במכללת UCLA, מישהו חשב שזה יהיה מגניב אם כולם יתחילו לקרוא לאארון אפללו "אפללו קריד", סוג של רימייק לשם "אפולו קריד", אותו מתאגרף שבאחד מסרטי רוקי נהרג על ידי מתאגרף רוסי (אירוע מכונן מסתבר, ששכנע את רוקי לשוב לזירה). את הכינוי השני הוא קיבל במתנה מראשיד וואלאס. "הכינוי הזה ממש לא הגיוני. אני עד היום לא מבין את זה", התלונן אפללו בעבר.
אוקור, ממו – Money Man
השדר של רשת CBS, קרייג בולרג'ק, השריש את הקאץ'-פרייז "Money!" בכל פעם שאוקור דפק עוד שלשה, בדרך כלל במאני-טיים. אוהדי הג'אז אהבו.
אליס, מונטה – The Mississipi Bullet
אליס, שנולד בג'קסון, מיססיפי, קיבל את הכינוי על שום הזריזות והמהירות המפורסמים שלו על המגרש, שמזכירים כדור שנורה מאקדח. כינוי נוסף שקיבל ברוח זו הוא "One Man Fast Break".
אוואנס, רג'י – The Collector
העבודה הקשה והנחישות של אוואנס באזור הצבע, ובעיקר הנכונות שלו לאסוף כל ריבאונד, הרוויחו לו ביושר את הכינוי אותו הגה קווין קלאברו, שדר משחקי הסוניקס, במהלך עונת 2004-05 – העונה בה רשם שיא קריירה בממוצע ריבאונדים (9.3).
אריזה, טרבור – Cobra
מאמן הלייקרס, פיל ג'קסון, העניק לו את הכינוי אחרי פלייאוף מוצלח במהלכו חנק שחקנים בהגנה.
אנדרסון, גרג – Cadilac
נעשה את זה תמציתי: כששיחק במכללת יוסטון, אנדרסון היה נוהג לרכוב על אופניו ברחבי הקמפוס, ולחבר'ה בקבוצה היה חוש הומור סרקסטי במיוחד.
ארמסטרונג, דרל – Black College
שיחק במכללת פייטוויל סטייט, שנוסדה על מנת ליצור הזדמנויות להשכלה גבוהה בקרב האוכלוסיה השחורה בארה"ב. אגב, יש הטוענים כי האיש גם היה ה-"פלאש" האורגינל, עוד לפני דוויין ווייד, וזאת בשל מהירותו וזריזותו בשנות השיא בקריירה.
 
שוטה הנבואה
 
ארועים לתאריך: 12/07/2024
 
  נרימה כוסית לזכר 
דמונטז סטיט
 
 
בורקסים נוטפי שומן לקראת סופ"ש, כנהוג אצלנו ...
 
 
מי השחקן? ...
 
 
פעמיים אלוף אירופה עם מכבי ת"א, מדליסט כסף עם הנבחרת. ...
 
 
 
 
 
 
 
Powered By Art-Up