נראו לאחרונה
 
 
מדריך הכדורסל השלם לעונת 1998/99    מדריך הכדורסל השלם לעונת 1998/99
לפרטים נוספים
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
   
  
 
 
 
 
 
 
 
 
איש הזאב

בדומה לשאלה המיתולוגית "כיצד נברא העולם?", גם לסיפורים העומדים מאחורי כינויים של שחקנים יש כמה וכמה גרסאות. ואפילו עוד כמה.

הרעיון המקורי היה לא רק להסביר את הסיבות לכינויים, אלא גם לגלות מהיכן צצו ומהו מקורם. בעניין הזה הושגה הצלחה חלקית בלבד, שכן היו לא מעט מקורות שביקשו להישאר בעילום שם, או בתרגום חופשי: אבדו עקבותיהם, כשאפילו הכלי המדהים הזה, האינטרנט, נותר חסר אונים.

ברשימה זו יש המון כינויים מוכרים וגם, כמעט בוודאות, כינויים שעליהם תשמעו בפעם הראשונה כי איזה שמוק בטלוויזיה אמר וזה נשאר דחקה של המעגל הקרוב למושא הכינוי (או משהו בסגנון הזה).

חלק מהכינויים קצרים, חלקם ארוכים, חלקם מוזרים, חלקם טיפשיים וחלקם ממש, אבל ממש טיפשיים. ותהיו מוכנים נפשית: אתם עומדים לפגוש הרבה סבים וסבתות, דודים ודודות, וסתם הורים שנטרפה עליהם דעתם או שנחנקו באמצע האוכל ויצא להם שם הזוי, שנדבק כמו מסטיק לחייו של בנם המסכן.

בנוסף, בגלל שחלק גדול מעבודת המחקר התבצעה בסייבר-ספייס – ושם, כידוע, גם יש לא מעט שטויות – יכול בהחלט להיות שנפלה טעות בפירוש כזה או אחר של כינוי. היה ניסיון כן להסתמך רק על מקורות שנראים אמינים ולהצליב כמה שיותר, אבל אם אתם מכירים מקור רשמי לפיו קיים כינוי אחר, או פירוש שונה לכינוי – אתם מוזמנים לתקן את המעוות על ידי משלוח הערה לתיבת המייל הנשיאותית הקבועה בלינק המכובד 'דבר אלי יפה'.

ישנם גם כינויים שלא נכללו ברשימה: למשל, קיצורי שמות ("פיפ"), ראשי תיבות (KJ) ועוואנטות (CP3 או CB4), או כל מיני "ביג" למיניהם ("ביג זי"). אלה לא כינויים רציניים. זו עצלנות, יו נואו. כרגע מדובר בניסיון לקבץ כל כינוי של כל שחקן שכף רגלו דרכה ל-NBA, אפילו היה הפושטק ביותר. לא פשוט, אבל היי – גם לחיות עם כינוי כמו "Pig" זה לא פיקניק.

א     ב     ג     ד     ה     ו     ז     ח     ט     י     כ     ל     מ     נ     ס     ע     פ     צ     ק     ר     ש     ת    
גיל, אדי –The Thrill
לא כל כך ברור באיזה שלב בקריירה המקרטעת שלו הוא היה כזה ריגוש. אולי ב-2007, עת ריגש את אוהדי דינאמו מוסקבה עם 6 נקודות למשחק ביורוליג.
גרין, איי. סי. –The Virgin
למרבה ההפתעה, לראשי התיבות A.C אין שום משמעות. לעומת זאת, לכינוי שלו יש: באחד הראיונות שקיים, גרין טען כי הוא התחיל וסיים את הקריירה שלו כבתול. בנוסף, הקדוש הקים קרן על שמו שמטרתה לעודד התנזרות לפני חתונה בקרב צעירים. פלא שהיה לו כזה מרץ לשחק כל כך הרבה משחקים רצופים.
ג'ונסון, אייברי –The Little General
הכינוי הוענק לו בתקופה ששיחק בסן אנטוניו, והוא בא לבטא את המנהיגות של ג'ונסון קטן המידות על המגרש. לפי השערה נוספת, הכינוי גם קשור בעקיפין לכינוי של דייויד רובינסון ("האדמירל"), מה שנתן לסאן-אנטוניו גם אדמירל וגם גנרל באותו סיפון / שדה-קרב. אגב, גם שרמן דאגלאס, עוד רכז סימפטי משנות ה-90, זכה להתכנות כך אולי כי שלו פשוט מזמין את זה יען כי הוא קרוי על שמות שני גנרלים מפורסמים.
ג'ונסון, אלפונסו –Pink Panther , Buck
הכינוי הראשון ניתן לו כי אמרו שהוא הזכיר בתנועותיו ובמבנה ראשו המחודד את הפנתר הוורוד. הפירוש של הכינוי השני, שרבים מבלבלים עם שמו האמיתי, הוא צורת הזכר של מגוון חיות קופצניות, כגון: צבי, תיש, שפן, ארנבון. גם צ'ארלס וויליאמס – הלא הוא הפאוור פורוורד האימתני שכיכב בניו ג'רזי ובפורטלנד – הוא לא באמת באק, אך היה ידוע כך בציבור.
ג'ונסון, ארווין –Magic
קיבל את הכינוי מכתב ספורט מקומי אחרי הופעה טיפוסית של טריפל-דאבל במשחק תיכונים. אם הכתב הזה היה מקבל שנקל על כל פעם שמישהו השתמש בכינוי שהוא הגה, הוא כבר היה מיליונר.
גיליאם, ארמן –The Hammer
על-פי מקורות לא רשמיים, הוא קיבל את הכינוי בעקבות דמיון חיצוני מסוים לראפר הידוע MC Hammer.
גורדון, בן –Madison Square Gordon , Mr. 4th Quarter
הכינוי הראשון ניתן לו בעקבות התצוגות המופלאות שלו במדיסון סקוור גארדן מול הניקס, בעונותיו הראשונות בליגה; השני ניתן לו בזכות נטייתו לקלוע כמות חריגה של נקודות דווקא ברבע האחרון של משחקים. אגב, גם טראוויס אאוטלו מכונה כך.
ג'ונס, דיימון –World's Greatest shooter
אחרי שטען כי הוא נמנה בין הקלעים הטובים בעולם, כולם חגגו על המלים הללו אחרי כל סל. ובעיקר אחרי כל החטאה.
גלינארי, דנילו – Gallo
כינוי שירש מאבא שלו, ומשמעותו באיטלקית היא "תרנגול". בעבר טען כי "באיטליה, זה נחשב כבוד גדול, כי תרנגול זו חיה שמכבדים אותה". האמריקאים חובבי הנונסנס כבר הספיקו להפוך אותו ל-"ביג קוק".
גראנט, בראיין –The General , Rasta-Monsta
זכה לכינוי הזה בשל העובדה שגדל בעיר ממנה יצא גם גנרל יוליסס גראנט, שהפך לימים לנשיא ה-18 של ארה"ב. יש עוד לא פחות משלושה "גנרל גראנט" ששיחקו בליגה: התאומים הוראס והארווי, וגארי, החבוב הקירח, ששיחק גם ביוון. את הכינוי השני, שמייחד אותו משאר פשוטי הגראנט, קיבל בראיין בזכות הראסטות המפורסמות שלו, אה-לה בוב מארלי, אותן החל לטפח מתישהו בסביבות סוף שנות ה-90.
גרין, ג'וני –Jumpin' Johnny
כינוי שמסביר את עצמו. האיש היה אחד הראשונים ב-NBA שידע - אבל ממש ידע - לקפוץ.
ג'נינגס, ברנדון –Young Money
כינוי שהודבק לו בכיתה י"ב כשהיה בתיכון אוק-היל. כעת הכינוי קיבל טוויסט ל-"Young Buck".
ג'טר, יוג'ין –Pooh
סבתא ג'טר המציאה את הכינוי הזה כשיוג'ין היה קטן אחרי שהחליטה שהוא ופו הדוב הם תאומים שהופרדו בלידתם, אבל היא לא היתה הגאונה היחידה: גם הסבתות של ג'רום ריצ'ארדסון ושל דריק רוז כינו כך את נכדיהן בגלל אותה סיבה בדיוק.
ג'ונס, סאם – The Shooter
כינוי שניתן לו בזכות תנועותיו המושלמות בג'אמפ-שוט.
גרווין, ג'ורג' –Iceman
נטען כי קיבל את הכינוי בעקבות התנהלותו המאופקת והשקולה על המגרש. מכונת סלים אדירה, שבכלל לא הייתה מאופקת בכל מה שקשור לקליעה. שקל לתבוע את דורון שפר על הפרת זכויות יוצרים.
גודריץ', גייל – Stumpy
אחד הקלעים הגדולים בשנות ה-60 וה-70 קיבל את הכינוי מחברו לקבוצה בלייקרס, ג'רי ווסט, שהחליט כי השם מייצג נאמנה את היותו מאותגר אנכית (185 סנטימטרים) וקצת גוצון.
גלאס, ג'ראלד – World Class Glass
קיבל את הכינוי כששיחק במכללת מיססיפי, שם נתן תצוגות ברמה עולמית, כנראה. הגיע ל-NBA, גילה שהוא כבר לא במיססיפי אנימור ונדד לחולון.
גריפית', דארל – Dr. Dunkenstein
קפצון רציני היה גריפית' עת ניתר לו במדי יוטה בשנות ה-80, וככזה גם זכה לכינוי מחמיא במיוחד. בכינוי דומה ("Dr. Dunk"), החזיק דארנל הילמן, האיש והאפרו, ששיחק בליגה בשנות ה-70'.
גיבסון, דניאל –Boobie
גיבסון פרח בפלייאוף 2007, וכך גם שם החיבה הילדותי שהעניקה לו אימו, שהפך שגור בפי כל.
ג'ונסון, ויני – The Microwave
כמו מיקרוגל, שמחמם דברים במהירות ויעילות, כך היה גם ויני ג'ונסון, שהיה עולה חם אוטומטית מהספסל. מי שהגה את הכינוי הוא דני איינג', אחד שידוע באמרות השפר שלו.
גולה, טום – Mr. All-Around
גולה קיבל את הכינוי ממאמנו במכללת לה-סאל, קן לאופלר, שנימק את הכינוי כשאמר "אף פעם לא ראיתי שחקן ששולט כך במשחק בכוחות עצמו". מי שראה את גולה העיד שהוא אכן עשה הכול – כדרר, חטף, שמר, קלע וכן הלאה וכן הלאה.
גורטאט, מרצ'ין – The Polish Hammer
האיש מפולין? מדי פעם הוא דופק דאנקים וחוסם זריקה מזדמנת? אם כן, הוא פטיש פולני. אין כאן בכלל ספק.
גאטלינג, כריס – The Energizer
הבחור תמיד עלה לפרקט עמוס אנרגיות והתלהבות, אבל מסתבר שזה פשוט לא הספיק כדי להשאיר אותו באותו מקום להרבה זמן: חצי ליגה שיחקה איתו פולו עד שנשבר לו הזובון והוא עבר לשחק ברוסיה.
ג'ונסון, לארי – Grandmama
כשהיה בשיא אונו המקצועי, גילם ג'ונסון סבתא זקנה שקורעת את כולם בכדורסל בסדרת פרסומות נעליים לחברת "קונברס". היה חזק, לא נכחיש זאת.
ג'ורדן, מייקל –Air , God
מוזר לראות פתאום את השם מייקל ג'ורדן תקוע באמצע רשימה כאחד האדם. ה-"אייר" נכנס חזק לז'רגון של חברת "נייק", שמוציאה עד היום מגוון נעלי "אייר ג'ורדן". הכינוי השני ניתן לו בדיעבד על ידי לארי בירד, שאמר אחרי המשחק המדהים של ג'ורדן מול הסלטיקס בפלייאוף "היום ראינו את אלוהים מחופש לשחקן כדורסל".
ג'קסון, סטיבן – Action-Jackson
כינוי שהוענק לו בעקבות הצרות הרבות אליהן נכנס בעבר (כגון מעורבותו הערה בקטטת הפיסטונס-פייסרס מ-2004, או תקרית הירי מחוץ למועדון חשפנות ב-2006. דברים שבשגרה). הכינוי הזה הולך חזק עם ג'קסונים, שכן גם מארק וגם פיל נשאו אותו בגאון עוד לפני סטיבן הקדוש.
גאסול, פאו – The Meal Ticket, Power Gasol
את הכינוי הראשון גאסול קיבל מחברו לקבוצה לשעבר מייק מילר, שקרא לו כך בראיון אחרי משחק. מילר רצה לבטא את התלות הגדולה של הגריזליס בגאסול המדובלל ותוך כדי כך, להביא בקטנה הומאז'ון לכינוי של קווין גארנט ("The Big Ticket"). את הכינוי השני כבר קיבל בלייקרס, כשהפך מגאסולינה רכרוכית לגבר אמיתי.
ג'יימס, לברון – King
כמעט כולם המליכו את לברון ג'יימס לכוכב החדש בשמי ה-NBA ברגע שנכנס לליגה, וגם מי שלא, שינן על עיוור את המנטרה בעזרתה האדיבה של "נייקי", שפימפמה את הכינוי בלי הפסקה. אחרי שעזב את קליוולנד כבר זכה למטר של כינויים נוספים, מחמיאים הרבה פחות (למשל, Queen).
גארנט, קווין –The Kid ,The Big Ticket
גארנט קפץ על השלב של מכללה, והחל לשחק ב-NBA ישר אחרי התיכון – מה שמסביר את "The Kid" ואת ה-"Big Ticket" (לקח את הכרטיס הגדול ל-NBA כשהיה בתיכון). פעם היה ילד, פעם.
ג'נינגס, קית' – Mister
לא ברור הכינוי הזה. 1.70 מטר של זריזות טהורה היה ג'נינגס, ששעשע את אוהדי הווריורס במשך 3 עונות לפני שנסע להטיל אימתו על הליגה הצרפתית.
ג'ונס, רון – popeye
כשאמא ג'ונס חזרה הביתה מבית החולים עם רונלד הקטן בזרועותיה ושאלה את שאר ילדיה איך לקרוא לרך הנולד, אתם כבר יכולים לנחש איזו תכנית טלוויזיה שודרה ברקע. וחתן השמחה אמר על כך: "היה יכול להיות הרבה יותר גרוע".
גרהאם, ג'ואי – The Hulk
בזמן ששיחק במכללת אוקלהומה סטייט, חבריו לקבוצה טענו שלמרות שהוא רק 2.01 מ', הוא שלט ברחבות כאילו הוא 2.15 מ'. כלומר, כשהוא על הפרקט, הוא משחק גדול יותר מכפי שהוא באמת. כמו ברוס באנר, שכשהיה מתעצבן היה הופך למפלצת ירוקה עצומת מימדים.
ג'וואי, ניית'ן – Aussie Shaq
כינוי שהוענק לו עקב מימדי גופו הנאים, שמזכירים בזעיר אנפין את שאקיל. לפרוטוקול יירשם שהוא לא ממש מחבב את הכינוי הזה, ואמר זאת לא פעם.
ג'יימס, ג'רום – Big Snacks
אחד השחקנים הנלעגים ביותר בהיסטוריה של ה-NBA וכך גם כינויו, שניתן לו על ידי אוהדים ואנשי מדיה בניו יורק, שנהנו לצחוק על חשבונו של הסנטר השמן עם חוזה המיליונים.
גארבחוסה, חורחה – The Porn Player
כינוי עסיסי במיוחד לספרדי המדובלל שהגיע עימו ל-NBA מאירופה, מסתבר, על שום יכולתו לעשות כל כך הרבה דברים בצורה כה טובה עד שזה פשוט מגונה. הנימוק נשמע טוב יותר באנגלית.
גארסיה, פרנסיסקו - The Latin Assassin
ככול הנראה מי שעלה על הכינוי (ואם לא עלה אז השריש אותו לחלוטין) הוא ג'רי ריינולדס, בעבר מאמן וג'נרל-מנג'ר בסקרמנטו וכיום השדר של משחקי הקבוצה, שהחליט שגארסיה הוא רוצח לטיני (מהרפובליקה הדומיניקנית). כספי הישמר.
ג'ינובילי, מאנו – El Contusion
משמעות הכינוי: "הנחבל". ברנט בארי, חברו בסאן-אנטוניו, הדביק לו את הכינוי הזה על שום נטייתו התכופה לחטוף מכות ולהיפצע כמעט בכל איבר אפשרי בגוף במשך השנים.
גודן, דרו – The Big Drizzle
קצת אחרי שהגיע לליגה גודן ביקש מהתקשורת להתחיל לכנות אותו בשם הזה. לא ברור מה הקשר בין גודן לבין טיפות גשם קטנות – המשמעות המילונית של Drizzle – אבל גודן תמיד נחשב לעוף מוזר ביותר, שעד היום, אגב, טוען בתוקף שהוא – ולא פול פירס – קיבל ראשון את הכינוי "The Truth". אנשים שפחות מחבבים את גודן קוראים לו פשוט "Not Very Gooden".
ג'קסון, פיל – Zen Master
המאמן שחילק לשחקניו ספרים על הרוגע הפנימי ועשה איתם מדיטציות במקום אימון קיבל את הכינוי בעקבות העובדה שחלק גדול מפילוסופיית האימון שלו מבוססת על תורת הזן, וליתר דיוק על הספר "זן ואמנות אחזקת האופנוע", אותו הוא מחשיב כאחד הדברים שהכי השפיעו עליו.
ג'ונסון, אמיר – Paper Thin
עוד פנינה מבית היוצר של ראשיד וואלאס, שטען בעבר כי ג'ונסון רזה כמו דף נייר בפרופיל. אגב, גם על טיישון פרינס הוא חושב אותו דבר.
ג'קסון, לוק – Cool Hand Luke
כינוי שהתלבש על ג'קסון, שהחזיק בידית לא רעה. ההשראה לכינוי נלקחה מסרט של פול ניומן מ-1967 בעל אותו שם ממש שבו מגלם ניומן דמות של ברנש בשם... לוק ג'קסון.
ג'ונס, פרד – Indiana Jones
לאיש קוראים ג'ונס והוא שיחק כמה עונות באינדיאנה. אין יותר מדי מה להתעמק פה.
גלמאק, ג'ורג' –The blind bomber
הצלף העיוור שיחק באינדיאנפוליס בעידן שלפני הגוגלס. טוענים שראייתו הייתה כה גרועה, עד שהסתמך על הסימונים הטקטיים כדי לדעת באיזה חוזק לזרוק את הכדור.
ג'ורדן, אדי – Thief of Baghdad
עוד כינוי מבית היוצר של צ'יק הרן, שדר משחקי הלייקרס, שנהג לקרוא כך לג'ורדן – שחקן הלייקרס בשנות ה-80' - על שום חטיפותיו המרובות. הרן השתמש בווריאציה דומה של הכינוי ("Thief"") גם עבור סידייל ת'ריט.
גראנט, טראוויס – Machine Gun
הצלף מקנטאקי סטייט ידע לייצר נקודות בצרורות במכללות. ב-NBA של שנות ה-70 (לייקרס, יוטה) קצת פחות.
ג'ונסון, קווין – Green Shades
שחקן העבר של פיניקס וראש עיריית סקרמנטו בהווה, שמאז ומתמיד נודע בכינוי הסולידי והנאה KJ, ביקש בבלוג שלו מתושבי העיר לקרוא לו על שם משקפי שמש ירוקים בצבע ירוק. "זו התדמית שאני רוצה להשליך על העיר", הסביר הפוליטיקאי המשופשף, שדוגל בטכנולוגיה ירוקה.
 
שוטה הנבואה
 
ארועים לתאריך: 12/07/2024
 
  נרימה כוסית לזכר 
דמונטז סטיט
 
 
בורקסים נוטפי שומן לקראת סופ"ש, כנהוג אצלנו ...
 
 
מי השחקן? ...
 
 
פעמיים אלוף אירופה עם מכבי ת"א, מדליסט כסף עם הנבחרת. ...
 
 
 
 
 
 
 
Powered By Art-Up