נראו לאחרונה
 
 
מדריך הכדורסל השלם לעונת 1998/99    מדריך הכדורסל השלם לעונת 1998/99
לפרטים נוספים
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
   
  
 
 
 
 
 
 
 
 
איש הזאב

בדומה לשאלה המיתולוגית "כיצד נברא העולם?", גם לסיפורים העומדים מאחורי כינויים של שחקנים יש כמה וכמה גרסאות. ואפילו עוד כמה.

הרעיון המקורי היה לא רק להסביר את הסיבות לכינויים, אלא גם לגלות מהיכן צצו ומהו מקורם. בעניין הזה הושגה הצלחה חלקית בלבד, שכן היו לא מעט מקורות שביקשו להישאר בעילום שם, או בתרגום חופשי: אבדו עקבותיהם, כשאפילו הכלי המדהים הזה, האינטרנט, נותר חסר אונים.

ברשימה זו יש המון כינויים מוכרים וגם, כמעט בוודאות, כינויים שעליהם תשמעו בפעם הראשונה כי איזה שמוק בטלוויזיה אמר וזה נשאר דחקה של המעגל הקרוב למושא הכינוי (או משהו בסגנון הזה).

חלק מהכינויים קצרים, חלקם ארוכים, חלקם מוזרים, חלקם טיפשיים וחלקם ממש, אבל ממש טיפשיים. ותהיו מוכנים נפשית: אתם עומדים לפגוש הרבה סבים וסבתות, דודים ודודות, וסתם הורים שנטרפה עליהם דעתם או שנחנקו באמצע האוכל ויצא להם שם הזוי, שנדבק כמו מסטיק לחייו של בנם המסכן.

בנוסף, בגלל שחלק גדול מעבודת המחקר התבצעה בסייבר-ספייס – ושם, כידוע, גם יש לא מעט שטויות – יכול בהחלט להיות שנפלה טעות בפירוש כזה או אחר של כינוי. היה ניסיון כן להסתמך רק על מקורות שנראים אמינים ולהצליב כמה שיותר, אבל אם אתם מכירים מקור רשמי לפיו קיים כינוי אחר, או פירוש שונה לכינוי – אתם מוזמנים לתקן את המעוות על ידי משלוח הערה לתיבת המייל הנשיאותית הקבועה בלינק המכובד 'דבר אלי יפה'.

ישנם גם כינויים שלא נכללו ברשימה: למשל, קיצורי שמות ("פיפ"), ראשי תיבות (KJ) ועוואנטות (CP3 או CB4), או כל מיני "ביג" למיניהם ("ביג זי"). אלה לא כינויים רציניים. זו עצלנות, יו נואו. כרגע מדובר בניסיון לקבץ כל כינוי של כל שחקן שכף רגלו דרכה ל-NBA, אפילו היה הפושטק ביותר. לא פשוט, אבל היי – גם לחיות עם כינוי כמו "Pig" זה לא פיקניק.

א     ב     ג     ד     ה     ו     ז     ח     ט     י     כ     ל     מ     נ     ס     ע     פ     צ     ק     ר     ש     ת    
הווארד, ג'וואן – Nooky
לפני שהיה חבר בפאב-פייב ושחקן NBA שפשוט מסרב לפרוש, הוא זכה לכינוי של בחורה – די מתאים, אם חושבים לרגע על שמו הפרטי. סבתא הווארד קראה לו כך כשהיה ילד.
הולצמן, וויליאם – Red
בדיוק כמו אצל ארנולד אורבך האגדי, הכינוי – שמתייחס לצבע שיערו לפני שהשיבה זרקה עצמה עליו – השתלט על שמו הפרטי, עוד בימיו כשחקן ברוצ'סטר רויאלס.
הווארד, ג'וש – The Show
הווארד עצמו לא יודע מי עלה על הכינוי הזה, אבל אימץ אותו, מכיוון שלטענתו הוא מחצין הרבה רגשות במהלך משחקים.
האנטר, סטיבן – The Postman
כינוי דומה להפליא לזה של קארל מאלון, אבל כאן נגמר הדמיון בין השניים. באתר הרשמי שלו (היתה כזו חיה, מתברר) נכתב כי הוא קיבל את הכינוי בזכות השליטה שלו באזור הפוסט בהגנה (בעיקר בחסימות) והמהלכים המצוינים שלו באותו אזור בצד ההתקפי.
הווארד, דווייט – Superman, Manchild
האיש בהחלט בנוי כמו סופרמן וגם מעופף כמוהו. מי שרצה גושפנקא סופית לכך שהאוורד עצמו אימץ חזק את הכינוי קיבל אותה בתחרות ההטבעות של אולסטאר 2008, אז עלה האוורד לדאנק המנצח כשהוא עטוי גלימה אדומה וחולצה תואמת עם האות S. הכינוי השני ניתן לו בשלב מוקדם בקריירה, ובא לתאר את העובדה שאמנם הוא רק סיים תיכון, אבל כבר יש לו גוף של עמלק.
הרמן, וולטר – Fabio
הארגנטינאי בעל השיער הבלונדיני הארוך והגולש ותווי הפנים המסוקסים הזכיר להרבה אוהדים ב-NBA את הדוגמן הידוע פאביו, שכול קשר בינו לבין כדורסל מקרי בהחלט.
הארדווי, טים – Tim Bug
מספרים שבגיל שישה חודשים, אמא הארדווי שמה לו בעריסה מכונית צעצוע, ואבא הארדווי שם לו כדורסל קטן. טימי בחר בכדורסל. כשהיה צעיר, זכה לכינוי מחבריו על שום זריזותו על המגרש. הקטע עם הלול? סתם אנקדוטה משעשעת.
האריס, קורפרייל – Manny
השם הפרטי המוזר שלו הוא צירוף הזוי של בת דודה שלו (קורין), דוד שלו (פרי) וקרובי משפחה נוספים ששמם מסתיים בהבהרה "אל". אבא שלו העניק לו כינוי קצר וקליט יותר, על שם דמות מהסרט "פני צלקת".
האנסברו, טיילר – Psycho-T
כינוי שהוא הרוויח ביושר בימיו בצפון קרוליינה, בזכות מוסר העבודה המוגזם שלו והאינטנסיביות שלו במהלך משחקים ואימונים.
הויברג, פרד – The Mayor
הויברג, שגדל באייווה וגם למד באוניברסיטה המקומית (אייווה-סטייט), קיבל את הכינוי בזכות העובדה שהוא פשוט הכיר את כל האנשים במקום, וכמו ראש עיר, כולם ניגשו אליו ובירכוהו לשלום עת הידס מחויך בחוצות העיר.
האמפריס, כריס – Hump
בניגוד לכינויים שהם למעשה קיצור של שם השחקן (סטוק, פיפ), לכינוי של האמפריס יש משמעות נוספת, גברבר מבוקש שכמותו. בנות המין השני תמיד נמשכו עליו, והוא, מצדו, החזיר להן אהבה. חוץ מזה, שמדובר בכינוי הולם למי שיוצא עם שרלילה כמו קים קרדשיאן.
הוקינס, קוני - The Hawk
הוקינס היה נוהג להתעופף בשמיים, בדומה לנץ, מה גם שהכינוי הזה גם הסתדר היטב עם שם משפחתו.
הילאריו, מייבינר – Nene
הברזילאי של הנאגטס קיבל את הכינוי בילדותו. השחקן היחידי ב-NBA המוכר לציבור רק בשם אחד, אותו אימץ, אגב, באופן חוקי בתעודת הזהות.
האנטר, לינדזי – Pitt-Bull
כינוי משותף לו ולמייק ג'יימס עת כיכבו כשני הגארדים המחליפים של הפיסטונס בעונת האליפות ב-2003-04, וזאת בזכות האינטנסיביות והאגרסיביות בהגנה שנתנו כשעלו מן הספסל. ההוגה: אחד, ראשיד וואלאס.
האריס, לושיוס – Sweet Lou
אומרים שהוא מותק של בחור, אבל עזבו את הכינוי שלו, למי אכפת: גבירותיי ורבותיי, הבן-אדם נחשב למומחה בעל שם עולמי במשחק האגדי שולה מוקשים, שנמצא ב-ווינדוס של כל אחד ואחד מכם! תנו לו בכפיים!
היינסון, טומי – Ack-Ack
חבריו לקבוצה בסלטיקס העניקו לו את הכינוי, שמדמה את הקול שמשמיע רובה אוטומטי. מספרים שהאיש לא פגש זריקה שלא אהב וירה בלי חשבון. לזכותו ייאמר שגם קלע לא מעט.
הארינגטון, אל – Baby Al
ישנן שתי גרסאות למקור הכינוי, וכל אחד מוזמן לאמץ את הנראית לו. הגרסה הראשונה טוענת כי הבייבי מקורו בעובדה שהבחור קפץ ל-NBA היישר מהתיכונים, והיה ינוקא כשהגיע לליגה. לפי הגרסה השנייה, להרינגטון יש פני בייבי-פייס קלאסיות, חד ובעיקר חלק.
הרדאוויי, אנפרני – Penny
רוב האנשים אימצו את הגרסה לפיה סבתא של פני, שגידלה אותו, הייתה זו שנתנה לו את הכינוי. אבל בניגוד להנחה הטבעית, שזה פשוט קיצור של אנפרני, מקורות לא רשמיים טוענים כי סבתא שלו נהגה בכלל לכנות אותו Pretty (יפה, חתיך), אבל בגלל המבטא הכבד שלה זה נשמע כמו פני. אנפרני הצעיר החליט לתת לחבריו לחשוב שזה אכן פני מאשר לסבול מההקנטות, שהיו וודאי נזרקות לעברו לו רק היו חבריו מגלים את האמת. ישנן גם לשונות רעות שטענו כי בעונותיו האחרונות, בגלל כל הפציעות, משחקו כבר היה שווה פחות מ-Penny (אגורה), ולכן התחילו לכנות אותו Peso (מטבע זול שנמצא בשימוש בדרום-אמריקה).
האבליצ'ק, ג'ון – Hondo
האיש השישי של הסלטיקס בשנות ה-60-70 קיבל את כינויו בעקבות מערבון בעל שם זהה מ-1953, בכיכובו של ג'ון ויין המיתולוגי.
האמונדס, טום – The Terminator
קיבל את הכינוי המפחיד הזה בעת ששיחק במכללת ג'ורג'יה-טק. ב-NBA, איך נאמר זאת בעדינות, לא השמיד יותר מדי.
הארפר, רון – Ohio Flyer
כינוי שהעניקה לו נייקי כשהגיע ל-NBA אחרי קריירת קולג'ים עטירת דאנקים במדי מיאמי (אוהיו).
היינריך, קירק – Captain Kirk
לא צריך הרבה מעוף כדי לכנות שחקן כדורסל העונה לשם קירק בשם קפטן קירק, מפקדה המיתולוגי של חללית ה-אנטרפרייז בסדרה Star-Trek המיתולוגית לא פחות.
היל, גרנט – G-Money
בצ'אט עם אוהדי אורלנדו הודה היל כי כך מכנים אותו החברים שלו לקבוצה אבל באותה הזדמנות גם הצהיר כי הוא מעדיף שיקראו לו פשוט גרנט. אגב, גם ג'ראלד גרין מחזיק בכינוי הזה.
הורפורד, אל – The Latin Stallion
קיבל את הכינוי בזמן ששיחק במכללת פלורידה משלושת חבריו לקבוצה אז שחולקים איתו את אותה הליגה כיום – יואקים נואה, קורי ברואר ות'אורן גרין. מסתבר שהורפורד היה פר הרבעה לא קטן עת הציג לראווה את גופו השרירי ברחבי הקמפוס והתחיל עם בחורות נון-סטופ. אלו, כמובן, נפלו שדודות לרגליו, מה שהעניק לו את הכינוי. הורפורד, שנולד ברפובליקה הדומיניקאנית, קיבל עם הזמן גרסה טיפה שונה של הכינוי: The Dominican Stallion.
האסלם, יודוניס – Udominator
כוחו וגודלו העצומים קנו לו את הכינוי הדומיננטי הזה עוד כשהיה עלם צעיר בחטיבת הביניים דופונט בג'קסונוויל.
הייווד, ברנדן – Baby Huey, Brenda
בחור מסכן, הייווד, אין ספק. כשהיה בתיכון קיבל את הכינוי הלא-הכי-נעים בייבי יואי, על-שם אותה דמות מצוירת של עולל ברווזי מגודל. כשהחליט לשים קץ לכינוי הזה לקראת המעבר ל-NBA, הוא קיבל אחד עוד יותר גרוע: ברנדה, כינוי שהגיע מאוהדי הקבוצות היריבות של מכללת צפון-קרוליינה בה שיחק. כשאוהדי וושינגטון היו חמים עליו בזמן ששיחק שם גם הם היו מכנים אותו כך.
האגן, קליף – Lil' Abner
שדר הרדיו של משחקי סיינט לואיס הוקס, באדי בלטנר, כינה את האגן כי הזכיר לו את דמות הקומיקס הסאטירי שהייתה מופיעה בעיתון בשנות ה-50'-60'.
הורי, רוברט - Big Shot Rob
כינוי שבא לבטא את נטייתו של הורי להכניס את הזריקה החשובה ביותר ברגע הכי קריטי במשחק. עשה זאת כל כך הרבה פעמים בעבר במדי יוסטון, הלייקרס וסאן אנטוניו. הורי מחבב במיוחד את הפלייאוף בכלל ואת סדרות הגמר בפרט. קצת לכלך עם הלכלוכים נגד סטיב נאש ודייויד ווסט בפלייאופיו האחרונים, וזכה גם לכינוי Cheap Shot Rob.
המילטון, ריצ'ארד – Rip, Mian Ju Ren
בניגוד לדעה הרווחת באוכלוסיות מסוימות, הכינוי ריפ לא קשור בכלל לביצועיו על המגרש. הכינוי עבר בירושה מהמילטון סיניור, שהעביר את הכינוי שלו לבנו הצעיר ריצ'ארד. משמעותו של הכינוי השני, אותו קיבל מאוהדיו הסיניים (יש לו כאלה, מסתבר), הוא האיש עם המסכה, עימה נוהג המילטון לשחק מאז ששבר את אפו לפני מספר עונות.
האוס, אדי – Edward Shooter Hands
האיש שאחראי על הכינוי הזה הוא ראג'ה בל, שבעונת 2005-06 היה מפסיד במשחק חיובים בתום כל אימון מול הקלע המחונן אדוארד האוס. בל קיבל את ההשראה לכינוי מהסרט המספריים של אדוארד ( Edward Scissors Hands).
 
שוטה הנבואה
 
ארועים לתאריך: 12/07/2024
 
  נרימה כוסית לזכר 
דמונטז סטיט
 
 
בורקסים נוטפי שומן לקראת סופ"ש, כנהוג אצלנו ...
 
 
מי השחקן? ...
 
 
פעמיים אלוף אירופה עם מכבי ת"א, מדליסט כסף עם הנבחרת. ...
 
 
 
 
 
 
 
Powered By Art-Up