נראו לאחרונה
 
 
מדריך הכדורסל השלם לעונת 1998/99    מדריך הכדורסל השלם לעונת 1998/99
לפרטים נוספים
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
   
  
 
 
 
 
 
 
 
 
איש הזאב

בדומה לשאלה המיתולוגית "כיצד נברא העולם?", גם לסיפורים העומדים מאחורי כינויים של שחקנים יש כמה וכמה גרסאות. ואפילו עוד כמה.

הרעיון המקורי היה לא רק להסביר את הסיבות לכינויים, אלא גם לגלות מהיכן צצו ומהו מקורם. בעניין הזה הושגה הצלחה חלקית בלבד, שכן היו לא מעט מקורות שביקשו להישאר בעילום שם, או בתרגום חופשי: אבדו עקבותיהם, כשאפילו הכלי המדהים הזה, האינטרנט, נותר חסר אונים.

ברשימה זו יש המון כינויים מוכרים וגם, כמעט בוודאות, כינויים שעליהם תשמעו בפעם הראשונה כי איזה שמוק בטלוויזיה אמר וזה נשאר דחקה של המעגל הקרוב למושא הכינוי (או משהו בסגנון הזה).

חלק מהכינויים קצרים, חלקם ארוכים, חלקם מוזרים, חלקם טיפשיים וחלקם ממש, אבל ממש טיפשיים. ותהיו מוכנים נפשית: אתם עומדים לפגוש הרבה סבים וסבתות, דודים ודודות, וסתם הורים שנטרפה עליהם דעתם או שנחנקו באמצע האוכל ויצא להם שם הזוי, שנדבק כמו מסטיק לחייו של בנם המסכן.

בנוסף, בגלל שחלק גדול מעבודת המחקר התבצעה בסייבר-ספייס – ושם, כידוע, גם יש לא מעט שטויות – יכול בהחלט להיות שנפלה טעות בפירוש כזה או אחר של כינוי. היה ניסיון כן להסתמך רק על מקורות שנראים אמינים ולהצליב כמה שיותר, אבל אם אתם מכירים מקור רשמי לפיו קיים כינוי אחר, או פירוש שונה לכינוי – אתם מוזמנים לתקן את המעוות על ידי משלוח הערה לתיבת המייל הנשיאותית הקבועה בלינק המכובד 'דבר אלי יפה'.

ישנם גם כינויים שלא נכללו ברשימה: למשל, קיצורי שמות ("פיפ"), ראשי תיבות (KJ) ועוואנטות (CP3 או CB4), או כל מיני "ביג" למיניהם ("ביג זי"). אלה לא כינויים רציניים. זו עצלנות, יו נואו. כרגע מדובר בניסיון לקבץ כל כינוי של כל שחקן שכף רגלו דרכה ל-NBA, אפילו היה הפושטק ביותר. לא פשוט, אבל היי – גם לחיות עם כינוי כמו "Pig" זה לא פיקניק.

א     ב     ג     ד     ה     ו     ז     ח     ט     י     כ     ל     מ     נ     ס     ע     פ     צ     ק     ר     ש     ת    
מריון, שון – The Matrix
זכויות היוצרים שייכות לקני סמית', שחקן עבר ופרשן הווה. הכינוי בא לתאר את משחקו האווירי של מריון, שלועג לחוקי המשיכה, בדומה לסצנות המפורסמות מתוך הטרילוגיה שוברת הקופות בעלת השם הזהה.
מיינר, הארולד – Baby Jordan
קיבל את הכינוי עוד כשהיה בתיכון, אז התחיל להיות מוכר וידוע בזכות הדאנקים המרהיבים שלו והקרחת, שהיו בעלי דמיון מסוים לאלו של אתם-יודעים-מי. מיינר זכה פעמיים בתחרות ההטבעות ב-NBA – ללא ספק פסגת הקריירה שלו.
מון, ג'מאריו – Apolo 33
הקפיץ האנושי הזה קיבל את כינויו בעונת הרוקי שלו בטורונטו בזכות יכולת הניתור שלו, שלכאורה יכולה להביא אותו עד לשם המשפחה שלו. 33 צורף לעסק כי זה מספר הגופייה שלו. הכינוי הוא בחירה של אוהדי טורונטו, שהעדיפו אותו על-פני אופציות אחרות כגון "Moonshin", "Moonwalk", ו-"Alabama Slammer-Bamma Slammer".
מקסיל, ג'ייסון – The Baby Eater
מקסיל, בחור חזק להפליא שבנוי לעילא, קיבל את הכינוי הדי מזוויע הזה מאנשים שהתיימרו להיות חבריו כשהיה בתיכון. ראשיד וואלאס, לעומת זאת, לא חושב שהכינוי הזה הולם אותו, והחליט לכנות אותו בשם "Darkness".
מגווייר, דיק – Tricky Dick
החזיק בכינוי לפני ריצ'ארד ניקסון, עת שיחק בניו יורק ובדטרויט בשנות ה-50'. רק שבעוד ניקסון קיבל את הכינוי בגלל סיבות נלוזות יותר, מגווייר זכה לו בגלל שהיה אחד המוסרים המתוחכמים בליגה.
מקהייל, קווין – Herman Munster, Spaghetti Legs
הכינוי הראשון הוענק לו על ידי חברו למכללת מינסוטה, מייקל תומפסון, שהחליט כי מקהייל דומה לדמות תואמת פרנקנשטיין שהופיעה בסדרה "The Munsters". השני ניתן לו על ידי לארי בירד, באימון הראשון שלהם ביחד במדי בוסטון, על שום רגליו הארוכות והדקיקות.
מיליצ'יץ', דארקו - The Human Victory Cigar
הכינוי "סיגר הניצחון האנושי" הוא כינוי מהזן הלעגני במיוחד, שניתן למיליצ'יץ' בעקבות העובדה שבדטרויט נתנו לו לשחק רק כשהניצחון כבר היה מובטח למעשה.
מינג, יאו – The Great Wall Of China, Dinasty
הכינוי הראשון הוא די ברור – הבחור עמלק והוא מסין. הכינוי השני ניתן לו בעונתו הראשונה על-ידי סטיב פרנסיס, שטען כי או-טו-טו מתחילה שושלת מינג החדשה ביוסטון.
מרפי, קלווין – Pocket Rocket
גארד זריז, קטן (1.75 מטר) ואפוף אנרגיות היה מרפי, ששיחק כל הקריירה ביוסטון רוקטס.
מאשבורן, ג'מאל – Monster Mash
כינוי שניתן לו בימיו העליזים במכללת קנטאקי, עת קרע רשתות על ימין ועל שמאל. מקור הכינוי הוא בשיר בעל שם זהה של בובי פיקט. ככל הנראה, מדובר באחד השירים ההזויים ביותר שנכתבו אי-פעם. מדבר על ניסויים, מפלצות וריקודים. גם דרקולה בעסק, מן הסתם.
מוטומבו, דיקמבה – Mount Moutombo
כל אחד מוזמן לבחור את הוילון המתאים לו כאן: מאחורי וילון מספר 1 נמצא ההסבר לפיו הבחור פשוט בנוי כמו הר, ולך תתחיל לטפס (לקלוע) עליו. מאחורי וילון מספר 2 מסתתר פירוש מקורי, לפיו מוטומבו קיבל את הכינוי כששיחק בדנבר – שבסביבותיה יש הרים לרוב. מאחורי וילון מספר 3 נמצא רעיון מרענן, לפיו מדי פעם מוטומבו מתפרץ, כמו הר געש, וחוסם מספר פעמים בהתקפה אחת.
מלקווי, ביל – The Owl Without a Vowl
הגארד ששיחק שנה אחת בפילדלפיה בשנות ה-50 זכה לכינוי שמשלב בין המכללה שלו (Temple Owls) לשם משפחתו, שנכתב ללא אות אהו"י (Mlkvy).
מאדסן, מארק – Mad dog
עוד כינוי מזן הכלבים. Mad זה התחלה של Madsen, וזה הספיק כדי להדביק לבחור כינוי שמתאר היטב את מטרותיו כשהוא עולה מהספסל מפוצץ באנרגיות: לשמור, לקפוץ ואם אפשר גם לשרוט. בדיוק כמו כלב היפר-אקטיבי.
מארבורי, סטפון – Starbury
כינוי שהוענק עוד בילדותו, אז הקפיץ כדורים במגרשי המשחקים של קוני-איילנד (שם נולד וגדל). מסתבר שהחבר'ה בשכונה ידעו כבר אז שמארבורי הקטן יהיה כוכב גדול.
מונקריף, סידני – Sid The Squid
לא נכביר במילים על מונקריף, אבל רק נאמר בשביל מי שלא מכיר, שכמשתמע מכינויו (הדיונון), הוא היה שחקן הגנה אדיר. עד כדי-כך אדיר, שב-NBA החלו לחלק בהשראתו את תואר "שחקן ההגנה המצטיין של השנה". הוא זכה בתואר בשנתיים הראשונות בו הוא חולק (1982-84).
מארביץ', פיט – Pistol-Pete
כינוי שניתן לו על ידי השכנים בעיירה בה גדל, וזאת בעקבות צורת זריקתו שהייתה דומה לשליפת אקדח, בגלל ששחרר את הכדור מאזור הירך. לא ברור מה הם רצו מהילד, הוא היה רק בן 5. כולם זורקים ככה בגיל 5.
מובלי, קאטינו - The Cat
ישנן שתי גרסאות המנסות לתרץ על שום מה ולמה קיבל את כינויו: לפי גרסה אחת, הוא אהב את הספר "The cat in the hat" של דוקטור סוס כשהיה קטן; לפי גרסה שנייה, הכינוי ניתן לו בעקבות סגנון משחקו החתולי. חוץ מזה, "קאט" מתיישב היטב עם קאטינו, מה שאף פעם לא מזיק לכינוי.
מקדניאל, קסוויאר – X-Man
לא היה כזה גיבור-על גדול, אבל אין מה לעשות: הכינוי פשוט התלבש כמו שצריך על השם שלו. הוא לא היה צריך לעבוד קשה מדי בשביל זה.
מאלון, קארל –The Mailman
ההנחה הרווחת בקרב רוב בתי האב היא שמאלון כונה כך בזכות העובדה שהוא סיפק את הסחורה בכל משחק באופן קבוע, ללא חופשות, כמו דוור שעושה את עבודתו בכל יום ובכל מזג-אוויר. על-פי גרסה לא-רשמית, הוא קיבל את הכינוי מכתב ספורט שכיסה את לואיזיאנה-טק (המכללה של מאלון), ושנהג בתנאי מזג-אוויר קשים בכדי לצפות בו בפעולה. כמובן שמאלון לא אכזב, וסיפק את הסחורה גם באותו משחק.
מילר, רג'י – Miller Time
סוג של כינוי. קשה למצוא שחקן אחר, אולי למעט ג'ורדן, שהיה כל כך ברור אצלו שהוא זה שלוקח את הזריקה המכריעה במשחק. מילר קיבל את הכינוי אחרי ההופעות הבלתי-נשכחות שלו מול הניקס בפלייאוף באמצע שנות ה-90 (תזכורת: 8 נקודות ב-16.4 שניות). כל כך הרבה סלי ניצחון ובאזר-ביטרז האיש הזה קלע, עד שנוצר כורח מציאות להמציא זמן מוגדר במשחק על שמו.
מורי, רונלד - Flip
כשהיה צעיר היה מתעמל, ונהג לבצע סלטות ביום ובליל.
מגטי, קורי – Maximus, Bad porn
חבריו לקבוצה נתנו לו את הכינוי הראשון, משום שסגנון משחקו הזכיר להם גלדיאטור (מקסימוס היה שמו של ראסל קרו בסרט "גלדיאטור). האוהדים של גולדן סטייט העניקו לו את הכינוי השני, ואפילו נתנו אחלה נימוק שחייבים להשאיר באנגלית: sure, there's penetration and scoring, but are you really happy with what you are seeing?.
מקסוול, ורנון – Mad Max
אחד הפרשנים במשחקי הרוקטס המציא את הכינוי, שמתאר בצבעוניות את נטייתו של מקסוול לקחת זריקות מטורפות, רחוקות ככל הניתן מקו השלוש, במידת האפשר. בלי או עם קשר, הבחור גם היה פסיכי על כל הראש מחוץ למגרש. משוגע אמיתי עם קבלות. חוץ מזה, גם היה סרט בעל אותו השם, עם מל גיבסון.
מייסון, רוג'ר – Crabman
מועדון המעריצים שלו בפייסבוק (וואט דה פאק?) החליט שהאיש דומה שתי טיפות לדארנל "Crabman", דמות מהסדרה "קוראים לי ארל".
מקסוול, סדריק – Cornbread
מלווין ווטקינס, חברו של מקסוול במכללה, העניק לו את השם לאחר שהשניים הלכו לראות את הסרט "קורנברד, ארל ואני" שיצא ב-1975. ווטקינס החליט שמקסוול דומה לדמות הראשית, שחקן כדורסל ש... אוקיי, בלי ספוילרים.
מקאדו, בוב – McAdon't
בוב מקאדו ידע לייצר נקודות, והרבה. אבל יש גם הרבה דברים שהוא לא הסכים לעשות: הגנה, ריבאונד וכו'. מישהו בחר להנציח דווקא את העניין הזה.
מארלי, דן – Thunder-Dan
לא מעט אנשים זוכרים את מארלי כחיה הגנתית ובעיקר כמפציץ שלשות, אבל בעונות הראשונות שלו בליגה הבחור היה דופק דאנקים רועמים בכל צעד ושעל שלישי שלו על המגרש, וזהו מקור הכינוי.
מאלון, מוזס – Mumble, Chairman of the boards
מאלון, כך טוענים, לא באמת ידע לדבר. הוא ידע למלמל ולהמהם – ולראייה אפשר להביא את ה"פו, פו אנד פו" שהבטיח לפני הפלייאוף בעונת האליפות של הסיקסרס. זה היה שמו בקרב שחקני הליגה. ולגבי ה"צ'רמן" - משחק מלים משעשע על בסיס יו"ר הוועד המנהל, תוךהתייחסות לשליטתו הבלתי מעורערת של האיש מתחת לסלים.
מילר, אנתוני – Pig
לא ברור מיהו הרשע שהחליט לקרוא לו כך, אבל כנראה שמי שמאמץ כינוי כזה במקום לצאת נגדו חוצץ ולשלול אותו מכל וכל (הבחור אכן מעדיף להיקרא כך), מגיע לו שיכנו אותו חזיר. וכן, הוא מאוד מזכיר אחד. אין שום טעם להכחיש.
מונרו, ארל – Black Jesus, Thomas Edison, Earl The Pearl
את הכינוי הראשון קיבל במגרשי המשחקים בניו יורק; השני הוענק לו על ידי חבריו לקבוצה בתיכון, שטענו כי הוא תמיד ממציא מהלכים חדשים; ועדיין, הכינוי השלישי והפנינתי הוא המפורסם ביותר.
מייקאן, ג'ורג' – Mr. Basketball
שם ראוי לסופרסטאר הראשון בהיסטוריה של המשחק.
 
שוטה הנבואה
 
ארועים לתאריך: 12/07/2024
 
  נרימה כוסית לזכר 
דמונטז סטיט
 
 
בורקסים נוטפי שומן לקראת סופ"ש, כנהוג אצלנו ...
 
 
מי השחקן? ...
 
 
פעמיים אלוף אירופה עם מכבי ת"א, מדליסט כסף עם הנבחרת. ...
 
 
 
 
 
 
 
Powered By Art-Up