נראו לאחרונה
 
 
מדריך הכדורסל השלם לעונת 1998/99    מדריך הכדורסל השלם לעונת 1998/99
לפרטים נוספים
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
   
  
 
 
 
 
 
 
 
 
איש הזאב

בדומה לשאלה המיתולוגית "כיצד נברא העולם?", גם לסיפורים העומדים מאחורי כינויים של שחקנים יש כמה וכמה גרסאות. ואפילו עוד כמה.

הרעיון המקורי היה לא רק להסביר את הסיבות לכינויים, אלא גם לגלות מהיכן צצו ומהו מקורם. בעניין הזה הושגה הצלחה חלקית בלבד, שכן היו לא מעט מקורות שביקשו להישאר בעילום שם, או בתרגום חופשי: אבדו עקבותיהם, כשאפילו הכלי המדהים הזה, האינטרנט, נותר חסר אונים.

ברשימה זו יש המון כינויים מוכרים וגם, כמעט בוודאות, כינויים שעליהם תשמעו בפעם הראשונה כי איזה שמוק בטלוויזיה אמר וזה נשאר דחקה של המעגל הקרוב למושא הכינוי (או משהו בסגנון הזה).

חלק מהכינויים קצרים, חלקם ארוכים, חלקם מוזרים, חלקם טיפשיים וחלקם ממש, אבל ממש טיפשיים. ותהיו מוכנים נפשית: אתם עומדים לפגוש הרבה סבים וסבתות, דודים ודודות, וסתם הורים שנטרפה עליהם דעתם או שנחנקו באמצע האוכל ויצא להם שם הזוי, שנדבק כמו מסטיק לחייו של בנם המסכן.

בנוסף, בגלל שחלק גדול מעבודת המחקר התבצעה בסייבר-ספייס – ושם, כידוע, גם יש לא מעט שטויות – יכול בהחלט להיות שנפלה טעות בפירוש כזה או אחר של כינוי. היה ניסיון כן להסתמך רק על מקורות שנראים אמינים ולהצליב כמה שיותר, אבל אם אתם מכירים מקור רשמי לפיו קיים כינוי אחר, או פירוש שונה לכינוי – אתם מוזמנים לתקן את המעוות על ידי משלוח הערה לתיבת המייל הנשיאותית הקבועה בלינק המכובד 'דבר אלי יפה'.

ישנם גם כינויים שלא נכללו ברשימה: למשל, קיצורי שמות ("פיפ"), ראשי תיבות (KJ) ועוואנטות (CP3 או CB4), או כל מיני "ביג" למיניהם ("ביג זי"). אלה לא כינויים רציניים. זו עצלנות, יו נואו. כרגע מדובר בניסיון לקבץ כל כינוי של כל שחקן שכף רגלו דרכה ל-NBA, אפילו היה הפושטק ביותר. לא פשוט, אבל היי – גם לחיות עם כינוי כמו "Pig" זה לא פיקניק.

א     ב     ג     ד     ה     ו     ז     ח     ט     י     כ     ל     מ     נ     ס     ע     פ     צ     ק     ר     ש     ת    
פרי, אליוט – Socks
שלא במפתיע, הגארד המחליף קיבל את הכינוי בזכות הגרביים שלו, אותן מתח באופן מסורתי לגובה מקסימאלי, עד הברך.
פלויד, אריק – Sleepy
עיני ההאש-פאפי שלו, החצי-עצומות באופן תמידי, הן אלה שסידרו לפלויד את הכינוי המרדים.
פייטון, גארי – The Glove
כינוי שניתן לו בזכות יכולתו בהגנה, שלכאורה עטפה את יריבו כמו כפפה. הגרסה העיקרית טוענת כי מקור הכינוי הוא בן דודו של פייטון, שהתקשר אליו במהלך גמר המערב מול פיניקס ב-1993, ואמר לו שהוא עוטף את קווין ג'ונסון כמו כפפת בייסבול שמחזיקה כדור.
פולקס, ג'ו – Jumping Joe
קיבל את הכינוי בעקבות יכולותיו האתלטיות, שהיו יוצאות דופן יחסית לתקופה בה שיחק. היה אחד הראשונים שהשתמשו בג'אמפ-שוט.
פרזיבילה, ג'ואל – Ghostface
הכינוי ניתן לו על ידי כתב הספורט לאנג וויטאקר, שפשוט המציא מילה ל"מכוער במיוחד".
פרייז'ר, וולט – Clyde
הגארד הנפלא של הניקס בשנות ה-70' קיבל את הכינוי עקב נטייתו לחבוש כובעים אקסצנטריים מחוץ לפרקט, ממש כמו השחקן וורן בייטי בסרט "בוני וקלייד". אגב, הסרט עסק בזוג גנבים, עובדה שהתיישבה היטב עם הכינוי, מפני שפרייז'ר היה אחד מהגנבים הטובים בהיסטוריה של ה-NBA.
פוטפנקו, ויטאלי – The Train From Ukraine
כינוי שקיבל עוד במכללת רייט סטייט, ההיא שטענו שהפכה את ישראל שיינפלד לשחקן. כשפוטפנקו הגיע ל-NBA, הוא גילה שבמקרה הטוב הוא קרון תובלה משלים.
פרינס, טיישון – Prince Of The Palace
משחק מילים משובב לבב אנוש המורכב משמו של פרינס ומשמו של האולם הביתי של דטרויט, מה שמעניק ארשת מלכותית לכינוי. בנוסף, זה סוג של הומאז' לנסיך האחר של דטרויט, "נסיך האופל" ביל ליימביר.
פייטרוס, מיקאל – Air France
עוד חולייה בשרשרת כינויי ה"אייר" שהחלה בג'ורדן. פייטרוס בא מצרפת, יודע לנתר, וכך הפך אוטומטית ל-"אייר פראנס". עכשיו ירים יד כל מי שיש לו אסוציאציה של מבצע אנטבה.
פרקינס, סאם - Big Smooth
יש שאומרים שקיבל את הכינוי בזכות אופיו הרגוע, הנוח והנינוח, ויש שאומרים שזה בעקבות סגנון המשחק העדין שסיגל לעצמו: לברוח מהקרבות מתחת לסל, למרות גובהו וגודלו, ולזרוק מעבר לקשת ב. . . נוחות, נוחיות ונינוחות.
פרנסיס, סטיב – Stevie Franchise
ביוסטון ראו בו את אבן הפינה לקבוצה החדשה שלהם, בתקופה שאחרי אולאג'וואן-בארקלי-דרקסלר, ומכאן השם "פרנצ'ייז". ההתחלה הייתה טובה, ההמשך קצת פחות.
פירס, פול – The Truth
כמו במקרה של דוויין ווייד, גם כאן האיש שאחראי על הכינוי הוא שאקיל אוניל, ההוגה והפילוסוף. בראיון אחרי משחק (בו פירס ניצח את הלייקרס כמעט לבדו), שאקיל זרק את הפצצה, וכמובן שזה תפס חזק.
פרסון, צ'אק – The Rifleman
לפי גרסה אחת, קיבל את הכינוי עקב הפצצותיו התכופות מהשלוש. לפי גרסה שנייה, כונה כך בעקבות סדרת טלוויזיה בעלת שם זהה. אגב, ההנחה רווחת היא שפרסון נקרא על שמו של השחקן הראשי באותה סדרה, צ'אק קונורס.
פטרסון, רובן – The Kobe Stopper
כינוי לא רלוונטי. פטרסון קרא לעצמו כך אחרי משחק בו נתן הגנה טובה על קובי בראיינט, אבל מאז, כל פעם שקובי ראה אותו, זה היה כמו בד אדום מול שור זועם.
פאריש, רוברט – The Chief
מהקלאסיים שבכינויים. סדריק מקסוול, חברו של פאריש בסלטיקס של שנות ה-80', העניק לו את הכינוי בעקבות אופיו המאופק, שמזכיר צ'יף אינדיאני. האגדה מספרת שמקסוול שאב את ההשראה מהסרט "קן הקוקיה", שם הופיעה דמות של אינדיאני אילם.
פינקני, אד – EZ-Ed
פינקני, ששיחק בבוסטון בתחילת שנות ה-90', קיבל את הכינוי בעקבות בוסטונאי אחר בשם אד – אד מקאולי, שממש השבוע החזיר נשמתו לבורא – ששיחק במדי הסלטיקס בתחילת שנות ה-50'. הכינוי EZ ניתן לו בזכות העובדה שרוב הסלים שלו הגיעו מליי-אפים ומקליעות מטווח-קצר, להלן Easy Shots.
פרי, לויד – World
כינוי שביחד עם שמו המקורי של מושא הכינוי יצר את אחד השמות המדליקים בכדורסל המקצועני: World B Free. האיש קיבל את כינוי בזמן ששיחק בתיכון בניו-יורק וקיפצץ עד בלי די, עד שחבר שלו, שראה אותו מבצע דאנק של 360 מעלות, החליט לקרוא לו "וורלד", על שום דינקוקיו חובקי העולם.
פרדו, וויל – Vanderbilt
כינוי לעגני-משהו שהדביק לפרדו לא אחר מאשר מייקל ג'ורדן, ששנא את פרדו מאותה סיבה שכלב מלקק את אשכיו – פשוט כי הוא יכול. ג'ורדן החליט ששם משפחתו של פרדו, שהוא גם שם של מכללה מקונפרנס הביג-טן החזק, לא הולם את יכולותיו של האיש – ולכן כינה אותו בשמה של המכללה האלמונית יחסית ממנה הגיע.
פריי, צ'אנינג – Buffet of Goodness
האיש ביצע את אחד החטאים הקדמוניים ביותר בכל מה שקשור לכינוי: הוא העניק אותו לעצמו, ומכיוון שהוא אינו קובי בראיינט, זה נראה די מגוחך. בטח שאתה גם טופח לעצמך על האגו וטוען שזה כינוי שמתאר היטב את יכולות האול-אראונד שלך.
פורד, טי. ג'יי – The Little Engine
שדרי משחקי הראפטורס השרישו את הכינוי הזה, שמהווה הומאז' לאגדת הילדים המפורסמת "הקטר הקטן". באגדה מסופר על רכבת שצריכה לטפס על הר עצום עד כדי כך, שאף אחד מהקטרים הגדולים לא מוכן לקחת על עצמו את הנסיעה. אז מגיע הקטר הקטן, שכמו בכל סיפור ילדים טוב, מצליח במשימה. איך זה קשור לפורד? כי כמו הקטר הקטן שעשה זאת כנגד כל הסיכויים, כך גם הוא, גארד באריזה קומפקטית במיוחד, שהצליח להתגבר על פציעות קשות שידע בקריירה שלו.
פרטאלו, מייק – The Czar
ממש אחוות השדרים, הכינוי הזה. מארב אלברט, ששידר מאות משחקי NBA לצידו של פארטלו בעמדת השידור של NBC ו-TNT הוא האיש שהגה את הכינוי, שההרחבה שלו היא "The Czar Of The Telestrator", או "השליט של העיפרון האלקטרוני שאיתו מסבירים הפרשנים בטלוויזיה בזמן פסק הזמן את המהלך שזה עתה התרחש". איך רסקין עוד לא חשב על כינוי לעפר שלח?
 
שוטה הנבואה
 
ארועים לתאריך: 12/07/2024
 
  נרימה כוסית לזכר 
דמונטז סטיט
 
 
בורקסים נוטפי שומן לקראת סופ"ש, כנהוג אצלנו ...
 
 
מי השחקן? ...
 
 
פעמיים אלוף אירופה עם מכבי ת"א, מדליסט כסף עם הנבחרת. ...
 
 
 
 
 
 
 
Powered By Art-Up