נראו לאחרונה
 
 
מדריך הכדורסל השלם לעונת 1998/99    מדריך הכדורסל השלם לעונת 1998/99
לפרטים נוספים
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
   
  
 
 
 
 
 
 
 
 
איש הזאב

בדומה לשאלה המיתולוגית "כיצד נברא העולם?", גם לסיפורים העומדים מאחורי כינויים של שחקנים יש כמה וכמה גרסאות. ואפילו עוד כמה.

הרעיון המקורי היה לא רק להסביר את הסיבות לכינויים, אלא גם לגלות מהיכן צצו ומהו מקורם. בעניין הזה הושגה הצלחה חלקית בלבד, שכן היו לא מעט מקורות שביקשו להישאר בעילום שם, או בתרגום חופשי: אבדו עקבותיהם, כשאפילו הכלי המדהים הזה, האינטרנט, נותר חסר אונים.

ברשימה זו יש המון כינויים מוכרים וגם, כמעט בוודאות, כינויים שעליהם תשמעו בפעם הראשונה כי איזה שמוק בטלוויזיה אמר וזה נשאר דחקה של המעגל הקרוב למושא הכינוי (או משהו בסגנון הזה).

חלק מהכינויים קצרים, חלקם ארוכים, חלקם מוזרים, חלקם טיפשיים וחלקם ממש, אבל ממש טיפשיים. ותהיו מוכנים נפשית: אתם עומדים לפגוש הרבה סבים וסבתות, דודים ודודות, וסתם הורים שנטרפה עליהם דעתם או שנחנקו באמצע האוכל ויצא להם שם הזוי, שנדבק כמו מסטיק לחייו של בנם המסכן.

בנוסף, בגלל שחלק גדול מעבודת המחקר התבצעה בסייבר-ספייס – ושם, כידוע, גם יש לא מעט שטויות – יכול בהחלט להיות שנפלה טעות בפירוש כזה או אחר של כינוי. היה ניסיון כן להסתמך רק על מקורות שנראים אמינים ולהצליב כמה שיותר, אבל אם אתם מכירים מקור רשמי לפיו קיים כינוי אחר, או פירוש שונה לכינוי – אתם מוזמנים לתקן את המעוות על ידי משלוח הערה לתיבת המייל הנשיאותית הקבועה בלינק המכובד 'דבר אלי יפה'.

ישנם גם כינויים שלא נכללו ברשימה: למשל, קיצורי שמות ("פיפ"), ראשי תיבות (KJ) ועוואנטות (CP3 או CB4), או כל מיני "ביג" למיניהם ("ביג זי"). אלה לא כינויים רציניים. זו עצלנות, יו נואו. כרגע מדובר בניסיון לקבץ כל כינוי של כל שחקן שכף רגלו דרכה ל-NBA, אפילו היה הפושטק ביותר. לא פשוט, אבל היי – גם לחיות עם כינוי כמו "Pig" זה לא פיקניק.

א     ב     ג     ד     ה     ו     ז     ח     ט     י     כ     ל     מ     נ     ס     ע     פ     צ     ק     ר     ש     ת    
קארי, אדי – E-City
הסנטר המבוזבז קיבל את הכינוי מחבריו לקבוצה כשהיה בניקס, שהחליטו לקרוא לו כך בגלל ש"הוא בא להשתלט על ניו-יורק סיטי". בדיעבד שהתברר שהוא בעיקר בא להשתלט על מלאי המזון וחשבון העו"ש של המועדון.
קירילנקו, אנדריי – AK47
כינוי תמים לכאורה, שהרי אלה ראשי התיבות של שמו בתוספת מספר הגופייה שלו. אלא ש47AK זה בעיקר רובה חצי אוטומטי מתוצרת ברית המועצות, שנכנס לשימוש בגוש הסובייטי במהלך שנות המלחמה הקרה.
קוזי, בוב – Houdini Of The Hardwood
קוסם היה בוב קוזי בזמנו, עת הגדיר מחדש את המושג "אסיסט" בשנות ה-50'. הכינוי מתייחס, כמובן, לקוסם הנודע, שנחשב לגדול ביותר בכל הזמנים.
קאנינגהאם, בילי – The Kangaroo Kid
האיש ידע לנתר, כך מספרים, עת קיפץ לו בחינניות לתוך רשימת 50 הגדולים ביותר ששיחקו אי-פעם ב-NBA.
קורזין, דייב – Lumber
עשה קריירה לא רעה מלהיות בול עץ הגון באזור הצבע, בעיקר בזה של שיקאגו, שם שיחק במשך רוב הקריירה.
קרטר, וינס – Air-Canada, Vinsanity, Half Man Half Amazing
למעט הכינוי הראשון, שכבר יצא משימוש, שאר הכינויים באו לתאר את המהלכים המדהימים שעשה על הפארקט.
קולס, ורנל – Bimbo
הגארד של מיאמי בתחילת שנות ה-90' קיבל את הכינוי מבן דודו, שבניגוד למה שניתן לחשוב החליט לקרוא לו כך בעקבות שיר קאנטרי זניח כלשהו, ולא בעקבות שיר הפרחה.
קוקוץ', טוני – The Waiter, The Croatian Sensation
את הכינוי הראשון קיבל קוקוץ' על שום חיבתו לאסיסטים מרהיבים. את השני קיבל בזכות משחקו הסנסציוני ומוצאו הקרואטי המשובח, כמובן.
קורצ'יאני, כריס – Fire
האיש שתפס ליונה ההנפלדית את המקום האחרון בסגל של בוסטון באיזה קדם עונה, קיבל את הכינוי בתור החצי האנרגטי והסוער בבק-קורט של מכללת צפון קרוליינה סטייט בסוף שנות ה-80'. החצי השני היה רודני מונרו, גארד בעל סגנון משחק שקט ומאוזן יותר, שזכה לכינוי "Ice". ביחד, הם היו "Fire & Ice".
קריסטוביאק, לארי – Special-K
זכה לכינוי שקורץ לקורנפלייקס המפורסם של "קלוגס" בעל השם הזהה. הדגנים כנראה נמכרו טוב בשנות ה-80', שכן הוא נאלץ לחלוק באותן שנים את הכינוי עם עוד כמה חבר'ה ששם משפחתם מתחיל ב-K, כגון גרג קלסר, קלארק קלוג (אין קשר לחברה) ולארי קנון. נוט סו ספיישל נאו, קרסיטוביאק.
קייג', מייקל –John Shaft
סוס עבודה אמיתי היה קייג', עת נלחם בריבאונד וסיפק הגנה. לא מייצרים שחקנים כאלה יותר. בתקופת האפרו והשפם שלו הוא הזכיר מאוד את הבלש האפרו-אמריקאי המפורסם ג'ון שאפט, הדמות הראשית בסדרת סרטי "שאפט" מתחילת שנות ה-70'.
קאסל, סאם – Sam I Am
כינוי שהדביקו לו חבריו לקבוצה, אבל כדי לא להרוס את החרוז של דוקטור סוס, הם לא אומרים את ההמשך שלו – The Man. האוהדים גם ניסו לקרוא לו E.T, על שמו של החייזר המפורסם בעל צורת הראש הדומה, אבל זה לא תפס. צ'ארלס בארקלי הגדיל לעשות וכינה אותו "גולום" (דמות מכוערת במיוחד מטרילוגיית סרטי "שר הטבעות").
קלקסטון, קרייג – Speedy
הכל החל במשחק תיכונים כשהיה בכיתה ח'. המאמן של הקבוצה היריבה לא ידע את שמו, והורה לשחקנים שלו לשמור חזק על "הבחור המהיר, ספידי". מאותו משחק והלאה, השם הזה רדף אחרי קלסקטון לכל פינה אליה פנה.
קמפ, שון – The Reign-man
קווין קלאברו, השדר של משחקי הסוניקס, העניק לקמפ את הכינוי במהלך סדרת הפלייאוף של סיאטל מול גולדן סטייט בעונת 1991-92, סדרה שזכורה במיוחד בזכות דאנק האימים שדפק שם קמפ על הראש של אלטון ליסטר (דאנק שקיבל כינוי משלו – Lister Blister). קלאברו החליט בו במקום שקמפ הוא השליט הבלתי מעורער באזור שמעל הטבעת, ומכאן ההשראה לכינוי.
קולמן, נוריס –The Sargent
קולמן עשה דרך קצת לא שגרתית עבור שחקן כדורסל מקצועני. האיש והשפם שירת 5 שנים בצבא לפני שהתחיל לשחק במכללת קנזס סטייט, בה הופיע כפרשמן בגיל 24! אוהדי המכללה הם אלה שהמציאו את הכינוי, שבא בעקבות הרקע הצבאי המכובד והמרשים של האיש.
קליפטון, נייט –Sweetwater
קליפטון, שכיכב בהארלם גולבטרוטרס קצת לפני שהצטרף לניקס בתחילת הדרך של הליגה (שנות ה-50'), קיבל את כינויו על שום אהבתו חסרת הגבולות למשקאות מתוקים.
קרטרייט, ביל –Medical Bill
הכינוי המשעשע ניתן לו על ידי פיטר ווסי, בעל טור ב-"ניו יורק פוסט", שרצה להדגיש את נטייתו של קרטרייט השברירי להיפצע השכם וערב, ובמיוחד זמן קצר אחרי שהוא חותם על חוזה חדש.
קלדרון, חוזה –The Ocho
תרגום מספרדית: שמונה, מספר הגופייה שלו. אוהדי טורונטו התקדמו שלב אחד קדימה עם הכינוי וכעת הם קוראים למהלך הקבוע של קלדרון – חדירה מהירה לסל דרך האמצע וסיומת בליי-אפ על שלל צורותיו – בשם "The Ocho Special".
קרדינל, בראיין –The Custodian
מעשה שהיה כך היה: בשנה הראשונה של קרדינל בדטרויט ג'רום וויליאמס התרשם ממנו עמוקות, וזאת אחרי שקרדינל השקיע את נשמתו ועשה את העבודה הכי שחורה אפילו באימון זניח. וויליאמס החליט על הכינוי הזה, שלדעתו משקף את משחקו של קרדינל, שכמו שרת נאמן עושה מה שצריך, מתי שצריך. שנה שעברה, עם דאלאס, הוא בא על שכרו.
קונלי, מייק – Money Mike
לכינוי של קונלי יש קשר ישראלי. רון לואיס, ששיחק עם קונלי במכללת אוהיו סטייט, נתן לו את הכינוי הזה, שם של דמות בסרט "יום שישי שאחרי" (Friday After Next) בכיכובו של אייס קיוב.
קוק, דיקוואן – The Chef
קיבל את הכינוי בזכות שם משפחתו. האיש, כך טוענים, תמיד מבשל משהו טוב בהתקפה, מה שהופך אותו ראוי לכינוי.
קיימן, כריס – The Caveman
הרבה אוהדים טענו שתווי פניו של האיש, ובטח הפריזורה הארוכה והמוזנחת שלו בזמנו, הזכירו איש מערות קדמות. חוץ מזה שהמילה Caveman ממש דומה בהגהה שלה ל-Kaman.
קיד, ג'ייסון – Mr. Triple Double
הנה כינוי שלא ממש קשה לנחש מהיכן שאב את ההשראה. ב-ESPN מקפידים עד היום לכנות אותו כך, כיאה לשחקן שעשה מעל 100 טריפל-דאבלים בקריירה ושנמצא במקום השלישי ברשימת כל הזמנים בקטגוריה, אחרי מג'יק ג'ונסון ואוסקר רוברטסון.
קלייזה, ליינאס – The Menace
כינוי שקיבל הליטאי בדנבר, וזאת על שום נטייתו למעשי קונדס. עם זאת, האיש אינו מחבב את השם הזה, ומפאת משאיותו כנראה שלא נכנה אותו כך אם אי פעם ניתקל בו.
קורבר, קייל –K-Squared
נוסחה מתמטית מנצחת שהמציא שדר הטלוויזיה של משחקי הסיקסרס, מארק זומוף. בסופה של הנוסחה יוצאות שלוש נקודות, על שום מספר הנקודות שבדרך כלל יוצאות מכל זריקה של הצלף בעל פני האשטון קוצ'ר.
 
שוטה הנבואה
 
ארועים לתאריך: 12/07/2024
 
  נרימה כוסית לזכר 
דמונטז סטיט
 
 
בורקסים נוטפי שומן לקראת סופ"ש, כנהוג אצלנו ...
 
 
מי השחקן? ...
 
 
פעמיים אלוף אירופה עם מכבי ת"א, מדליסט כסף עם הנבחרת. ...
 
 
 
 
 
 
 
Powered By Art-Up